16Tem

Serbest Tüketici

2019 yılı Ocak ayı itibarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen yıllık toplam elektrik tüketimi 1600 kWh (aylık ortalama 64 TL fatura bedeli) ve üzerinde olan kisiler “Serbest Tüketici” olabilmektedir.

“Serbest Tüketici”, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen tüketim miktarından daha fazla elektrik tüketen ve bu sayede istedigi firmadan elektrik tedarik edebilme hakkına sahip elektrik abonesini ifade eder. EPDK tarafından belirlenen minimum tüketim miktarına da serbest tüketici limiti denir. Serbest tüketici limiti her yıl ocak ayında yeniden belirlenir ve duyurulur.

2019 yılı için belirlenen serbest tüketici limiti yıllık 1600 kWh’tir. 1600 kWh de aylık ortalama 64 TL’lik fatura tutarına denk gelir. Daha rahat anlasılabilmesi için aylık ortalama fatura tutarına göre ifade edilse de, abonenin serbest tüketici olup olmadıgını belirlemek için tutara degil toplam tüketime bakılmaktadır. Yani bazı aylar 64’TL’den çok daha düsük bir fatura ödeniyor olsa bile toplam tüketime bakıldıgı için abone, serbest tüketici hakkını kaybetmez.

Serbest tüketiciler, bölgesinde görevli elektrik dagıtım sirketi dısında herhangi bir elektrik sirketinden hizmet alabilirler. Bu sayede elektrigi daha hesaplı ve avantajlı kullanırlar. Tüketim miktarlarına göre kendilerine sunulan avantajlı teklifleri inceleyip, kendilerine en uygun fiyat veya tarifeyi tercih edebilirler.

Tedarikçi Degisim Süreci

Müsteriye avantajlı birim fiyat ve tarifeler sunulur. Abone, begendigi fiyat veya tarifeyi seçer. Gerekli belgelerini verir ve elektrik satıs sözlesmesini imzalar.

Mesken için gerekli belgeler sadece son aya ait elektrik faturası ve nüfus cüzdan suretinin ön yüzüdür. Ticarethane abonelikleri için ise; son aya ait elektrik faturası, imza sirküleri/ beyannamesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve faaliyet belgesi gibi sirket evrakları gereklidir.

Sözlesme imzalandıktan sonra SEDSAL ENERJİ, müsteriyle yapılan anlasmayı EPİAŞ(Enerji Piyasaları İsletme A.Ş.)’a bildirilir. EPİAŞ onayından sonra müsteriye indirimli elektrik tedarigine baslanır. Sözlesme imzaladıktan sonraki süreçte müsterinin herhangi bir sey yapmasına gerek kalmaz. SEDSAL ENERJİ müsterisi adına gerekli süreçleri yürütür.

Nasıl bir degisiklik olur?

Tedarikçinizi degistirdiginizde sayacınız degismez ve tesisatınızda herhangi bir degisiklik olmaz. Elektrik tüketiminize yönelik faturalarınız sirketimiz tarafından düzenlenir ve ödemeleriniz yine sirketimize yapılır. Elektrik iletim ve dagıtımı ile sayaçların okunması ise bulundugunuz bölgedeki dagıtım sirketinin yetki ve sorumlulugundadır. Arıza, bakım ve kesinti konularında dagıtım bölgeniz yetkili konumundadır.

Nasıl tasarruf saglarım?

Yıllık ortalama en az 1 faturanız ücretsiz olacak sekilde avantaj elde edersiniz.